Stav k 15.11.2015

História klubu

Prvé záznamy o založení oddielu ľadového hokeja v Bardejove siahajú do roku 1946, keď vznikol hokejový klub Sokol Bardejov a neskôr Slavoj Bardejov. V tejto dobre nehral organizovanú súťaž, ale zúčastňoval  sa na rôznych turnajoch.

O organizovanom ľadovom hokeji možno hovoriť až od roku 1963, keď sa mužstvo premenovalo na Partizán Bardejov a štartovalo v krajskej súťažia každý rok organizoval turnaj o pohár oslobodenia mesta Bardejov na prírodnom ľade. V roku 1972/73 vyhrali krajskú súťaž a postúpili na krajské majstrovstvá.

Novú kapitolu v histórií bardejovského hokeja začína písať rok 1981, keď bola odovzdaná do užívania umelá ľadová plocha. Partizán Bardejov začal hrať krajskú súťaž v hokeji a naštartoval aj mládež. V sezóne 1985/86 bardejovskí hokejisti postúpili do II. Ligy pod vedením trénera J. Gmittera, medzi opori patrili hráči Velček, Ivan, Forgáč, Marcinov, Doruľa a ďalší. V tejto dobe sa hokejový klub premenoval na Stavstroj TaSR Bardejov a v sezóne 1987/88/89 bojovali o postup do I. SNHL, kde v kvalifikácií im boli súpermi Ekonom Bratislava, Žilina, Martin a Skalica, za ktorú hral aj ako dorastenec Žigo Pálfy. Po roku 1989 nastal v Bardejovskom hokeji úpadok, ale aj v tejto situácií sa našli ľudia, ktorým nebol ľahostajný osud hokeja v Bardejove. Patrili k ním J. Gmitter, Hanuščák, Fek, Rybár, Marcinov a Forgáč. V roku 1992 dochádza k zmene názvu na HC-46 Bardejov. Medzi historické medzníky bardejovského hokeja patrí sezóna 1996/97, kedy vzniká nové vedenie HC-46 Bardejov, ktorého úlohou je zachrániť hokej v Bardejove. Prezidentom sa stáva Ján Tyrpák, manažérom Ondrej Gmitter a členom Jozef Gmitter. Vedenie zabezpečilo nových sponzorov, ako je MAKOS, JUOS, JAS, Marvel a pod. Skvalitnila sa aj práca v klube s mládežou a seniormi. V ročníku 1998/99 sa bardejovskí hokejisti umiestnili v II. SNHL zo 16. účastníkov na 4. Mieste. Postupom času sa stali stálicou v popredných umiestneniach v II. SNHL. V roku 2004 sa v Bardejove začal stavať zakrytý zimný štadión a po dostavbe vedenie klubu začalo premýšľať nad vyššími ambíciami, ktoré sa začali napĺňať v sezóne 2006/2007. Bardejovčania vyhrali skupinu východ a o postup do I. SNHL bojovali proti víťazovi skupiny západ HK Púchov. Zverenci trénerov Ondreja Gmittera a Jozefa Gmittera prvý zápas vyhrali v Púchove 5:2 a doma pred 2 500 divákmi vyhrali 5:3 a postúpili do I. SNHL. V sezóne 2007/2008 pod vedením trénera Igora Libu si klub počínal ako nováčik dobre a skončil na 11. mieste. V tejto sezóne sa prihlásili aj žiacke mužstvá do ŠHT.

V sezóne 2008/2009 sa v základnej časti umiestnili opäť na 11. mieste v 1. SNHL. Klub bol šiestym najčastejšie strieľajúcim tímom sezóny so 134 strelenými gólmi. Nasledovala ďalšia sezóna 2009/2010, ktorá Bardejovčanov posunula o stupienok vyššie v prvej lige. Už v základnej časti sa zaradili na druhú pozíciu tesne za ŠHK Piešťany. Konečný výsledok po zápasoch play-off pre nich znamenal 3.bronzové miesto.

Sezóna 2009/2010 priniesla zmeny v realizačnom tíme. Prezidentom klubu sa stal konateľ spoločnosti Bemaco, Ladislav Kovalský a názov klubu sa zmenil na BEMACO HC 46 BARDEJOV. Pred novým súťažným ročníkom sa tím stal farmou extraligového klubu HC Košice. Po predchádzajúcej sezóne odišlo z mužstva deväť hráčov. Pod vedením trénera Jozefa Škraka vykorčuľovala na ľad nová zostava 24 hokejistov.

Sezóna 2011/2012 znamenala pre bardejovský hokej vrchol úspechu. Klub získal zlaté medaily a neprekonateľné prvé miesto v 1.SNHL. Baráž o postup do extraligy sa však neodohrala. BEMACO HC 46 Bardejov bol počas tejto sezóny stále farmárskym tímom košického klubu HC KOŠICE.